جمعه ٠٢ فروردين ١٣٩٨
لینکها و کانون ها

 

  
اخبار > برگزاري نشست هم انديشي اساتيد دانشگاههاي استان با موضوع سبك زندگي در مورخ 11 تیر ماه 96
 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري نشست هم انديشي اساتيد دانشگاههاي استان با موضوع سبك زندگي در مورخ 11 تیر ماه 96

سالن اجتماعات ابن سيناي بيمارستان شهيد رحيمي خرم آباد يك شنبه يازدهم تيرماه ميزبان نشست استانی هم اندیشی  اساتيد دانشگاههاي استان لرستان با موضوع سبك زندگي اسللامي بود.  اين نشست به همت دفتر هم اهنديشي اساتيد دانشگاه علوم پزشكي لرستان و با حضور آيت الله رضا مبلغي نماينده مجلس خبرگان رهبري در استان لرستان، حجت الاسلام والمسلمين احمد مبلغي مشاور فرهنگي استاندار لرستان، حجت الاسلام والمسلمين متقي نيا امام جمعه موقت خرم آباد، حجت الاسلام والمسلمين مراديان مسئول دفتر نهاد رهبري در دانشگاه علوم پزشكي و جمعي از اساتيد دانشگاههاي استان برگزار شد.

در ابتداي برنامه مسئول نهاد رهبري دانشگاه علوم پزشكي لرستان ضمن عنوان خير مقدم به حاضرين در جلسه، گفت: برخي نگاه مادي به خوشبختي دارند و صرفا آن را درهمين دنيا و عالم مي دانند كه نگاهي حداقلي است و این در حالی است که اديان الهي معتقدند خوشبختي امري پيوسته و متصل به عالم ديگر است. حجت الاسلام مراديان همچنين تصریح کرد: با عنايت به موضوع جلسه كه سبك زندگي است بايد به دنبال اين باشيم كه چه سبكي از زندگي ما را به خوشبختي سوق خواهد داد. بايد بدانيم از منظر دين خوشبختي چيست و چه نوع روشي زندگي را مايه ي خوشبختي مي داند كه مواردي از جمله نماز، امانت داري، زكات و غيره را در بر مي گيرد.

در ادامه و در بخش اصلي نشست آيت الله رضا مبلغي نماينده مجلس خبرگان رهبري  ضمن تبريك عيد فطر عنوان كرد: براي معرفي يك سبك براي زندگي از ديدگاه اسلام بايد ابتدا تعريفي را براي سبك داشته باشيم و بعد از معرفي مباني آن بتوانيم سبك زندگي مناسب را انتخاب كنيم. وي ادامه داد: اين موضوع نياز به تخصص هاي بسيار دارد. آيت الله مبلغي گفت: سبك زندگي ريشه هايي در مباني ديني دارد و نياز اساسي به آگاهي از محيط و زماني كه مي خواهيم سبك را به آن معرفي كنيم، داريم. وي تأكيد كرد: با نگاههاي انتزاعي نمي توان سبك زندگي را تعريف كرد و در واقع يك متد اساسي براي زندگي بايد بر اساس ديدگاههاي مثبت براي نوع زندگي از يك طرف و ارتباط زندگي با خدا، انسان و مردم از طرف ديگر و همچنين اصول تكاملي روند طبيعت از طرفي و كاملا ناظر به جامعه و پيچيدگي هاي آن و همچنين ريشه در روانشناسي پيچيده انسان  باشد. وي افزود: سبك زندگي از سخت ترين مقوله هاي اجتماعي است كه ترسيم آن نيازمند مطالعات اساسي ميداني نسبت به دين و مواردي كه در بالا عنوان شد مي باشد. نماينده مجلس خبرگان رهبري در استان اظهار داشت: خيلي بايد بر حضر باشيم كه با سرعت و تك بعدي  اين سبك را شكل ندهيم و سبك زندگي يك فراخوان است و همه بايد به نحوي جايگاهشان در اين متد ديده شود ضمن اين كه مطالعات ديني بايد از ژرفاي عميقي برخوردار باشد تا بتوانيم اين سبك را بنا كنيم. وي تأكيد كرد: با چند جلسه نمي توان به آن رسيد و نيازمند جلسات متعدد با بررسي در زمينه هاي مختلف مي باشد.  وي در ادامه به ذكر چند نكته پرداخت و گفت: مولفه هاي لازم براي سبك زندگي شامل مولفه هاي دائم، آرماني و اوصافي كه بايد كوشيد به سمت آنها رفت و سوم مولفه هاي ابزاري و سازوكاري كه مي بايست بين اين سه مولفه تفاوت قائل شويم. آيت الله مبلغي با عنوان وصف صابرين كه در قرآن به آن اشاره شده است به عنوان نمونه ي افرادي كه در اين الگوي حضور دارند اشاره كرد و گفت: صبر يك ابزار است و خود هدف نيست و بايد در مسير ترقي و تعالي قرار گيرد كه البته گاهي موانعي سر راه آن به وجود مي آيد. وي تأكيد كرد: از ديدگاه اسلام اوصاف آرماني بدون سختي و به راحتي به دست نمي آيند. نماينده مجلس خبرگان رهبري استان ابراز داشت: برخي اوصاف بايد بالفعل باشند و از اول ايجاد شوند چرا كه اين گونه اوصاف اگر از ابتدا ايجاد نشوند جامعه شكل نخواهد گرفت و از جمله ي آن مي توان به صدق اجتماعي اشاره كرد. ما بايد به اوصاف در اسلام به عنوان ابزار نگاه كنيم كه بخشي از آنها اوصاف آرماني است و نبايد جامعه را بر پايه آنها بنا نهاد. وي ادامه داد: برخي صفات مانند صدق اساسي مي باشند و بايد حتما سبك را بر پايه آنها نهاد. آيت الله مبلغي در پايان با اشاره به نقش مهم اعضاي علمي دانشگاه گفت: نقش دانشگاهيان در اين برهه كمتر از حوزويان نيست كه بايد به اين نكته يعني وحدت حوزه و دانشگاه در زمينه ايجاد سبك زندگي درست توجه ويژه داشته باشيم.

در بخش پاياني نماينده مجلس خبرگان رهبري در استان لرستان به سوالات مطرح شده از طرف اساتيد پاسخ داده و در خصوص سوالات بحث و تبادل نظر شد.


٠٧:٥٨ - دوشنبه ١٩ تير ١٣٩٦    /    عدد : ٥٢٥٠٢٠    /    تعداد نمایش : ٦٠٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج