جمعه ٠١ شهريور ١٣٩٨
لینکها و کانون ها

 

  
اخبار > تکامل معنوى انسان ها نیازمند حضور رهبران الهی
 


  چاپ        ارسال به دوست

تکامل معنوى انسان ها نیازمند حضور رهبران الهی

انسان راهى پر فراز و نشیب و طولانى را به سوى خدا، به سوى کمال مطلق و به سوى تکامل معنوى در تمام ابعاد مى پیماید که بدون شک این راه را بدون رهبرى یک پیشواى معصوم نمى تواند به انجام برساند و طىِّ این مرحله بى رهبرى یک معلّم آسمانى ممکن نیست، چرا که «ظلمات است بترس از خطر گمراهى».

درست است خداوند انسان را با نیروى عقل و خرد مجهّز ساخته، وجدانى قوى و پربار به او داده، کتاب هاى آسمانى براى او فرستاده، ولى این انسان ممکن است با همه این وسائل تکوینى و تشریعى باز در تشخیص راه خود گرفتار اشتباه شود، مسلماً وجود یک پیشواى معصوم، خطر انحراف و گمراهى را تا حدّ زیادى تقلیل مى دهد، و به این ترتیب «وجود امام ، تکمیل کننده هدف آفرینش انسان است».

این همان چیزى است که در کتب اعتقادى از آن به «قاعده لطف» تعبیر مى کنند. یعنی خداوند حکیم، تمام امورى را که براى وصال انسان به هدف آفرینش لازم است، در اختیار او قرار مى دهد(از جمله بعثت پیامبران و نصب وجود امام معصوم) و گرنه نقض غرض کرده است(دقّت کنید) و این اختصاص به زمانی دون زمان دیگر ندارد. (۱)

به عبارت دیگر، انسان، براى هدایت شدن و به کمال رسیدن، به انسان کاملى نیازمند است که خود هدایت شده باشد و بتواند دست او را گرفته و به سر منزل مقصود و کمال بندگى که هدف از خلقت است، برساند. انسان واسطه در هدایت مى خواهد و هدایت او بدون وجود و راهنمایى خاص امام معصوم(علیه السلام) که خود نمونه انسان کامل است، امکان پذیر نیست.(۲)

 

پی نوشت :

(۱) درس اصول عقائد براى جوانان، حضرت آیت الله مکارم شیرازی، ص ۲۳۳.

(۲)گردآوری از کتاب: پنجاه درس اصول عقاید براى جوانان‏، آیت الله العظمى ناصر مکارم شیرازى، نسل جوان، قم، ۱۳۸۶ ه. ش‏، ص ۲۴۱.

 


٠٠:١٦ - جمعه ٧ ارديبهشت ١٣٩٧    /    عدد : ٥٣٧٨٤٠    /    تعداد نمایش : ٣٧٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج