صفحه اصلي > صفحه داخلی 
لينكها 
اخبار سایتها
آمار بازدید
 بازدید امروز : 36
 کل بازدید : 1071532
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
اوقات شرعی
ساعت
اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ وَ عَلَى الاَرْواحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِناَّئِکَ عليك مني جميعا سلام الله ابدا ما بقيت و بقي الليل و النهار و لا جعله الله آخر العهد مني لزيارتكم؛ السلام علي الحسين وعلي علي بن الحسين و علي اولاد الحسين وعلي اصحاب الحسين
اخبار > نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه علوم پزشکی لرستان
 


شماره خبر :٥٦٣٢٢٦ تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ٢٢ دی ١٣٩٨ ا ١٣:٥٨
نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه علوم پزشکی لرستان
نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه علوم پزشکی لرستان مورخ 19 دی ماه 98 در سالن اجتماعات دانشگاه فرهنگیان برگزار شد .

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین دکتر صادق نیا به موضوع آسیب شناسی مقوله حجاب و عفاف در دانشگاه پرداختند .

حجت الاسلام والمسلمین دکتر صادق نیا بعد از عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام فاطمیه و شهادت حضرت زهرا (س) و همچنین عرض تسلیت به مناسبت شهادت سرداران رشید اسلام به ویژه شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمود :

سپهبد سلیمانی درست است که یک نخبه نظامی و یک پاسدار بود ولی برای ما  « حاج قاسم بود » و در همین حاج قاسم بودن خیلی نکات نهفته است . او فراتر از معادلات سیاسی داخلی همواره به انقلاب و مسائل انقلاب می اندیشید ، همواره کانون محبت همه گرایش ها و سلیقه های سیاسی داخلی کشور بود .

حجت الاسلام والمسلمین دکتر صادق نیا عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب گفت :

-          اینکه ما از پوشش به عنوان یک واقعیت اجتماعی سخن می گوئیم لازم است ابتدا گفته شود که مراد از واقعیت اجتماعی چیست و ما به چه چیزی اصطلاحا می گوئیم واقعیت اجتماعی ؟

-          واقعیت اجتماعی شامل هر وضع ، رابطه ، رویداد یا وضعیتی است در جامعه ، که جنبه ای از حیات اجتماعی ما آدم ها را آشکار می کند و باعث می شود که صورتی خاص در جامعه حکم فرما شود .این واقعیت اجتماعی جدای از اراده افراد هست به دلیل اینکه ما هیچ وقت جامعه را به مثابه جمع چیزی یا عددی تعدادی افراد در نظر نمی گیریم .

-          جامعه جدای از افرادی که آنها را تشکیل می دهد یک حقیقت مستقلی دارد که باید در نظر گرفته شود . هیچ وقت با جمع شدن صد تا جوان در کنار هم دیگر یک گروهان تشکیل نمی گیرد ، گروهان وقتی تشکیل می گیرد که این افراد روابط خاصی هم با هم داشته باشند .

-          ممکن است واقعیت اجتماعی برای ما یک امر نا محسوس باشد یا الان درکش نکنیم از نظر جامعه شناسی ما واقعیت اجتماعی را وقتی درک می کنیم که بخواهیم یک کاری را انجام بدهیم همه ابزار و ادواتش را هم داریم ولی یک چیزی مانع می شود که ما این کار را انجام بدهیم آنجاست که می فهمیم که یک واقعیتی غیر از اراده ما ، واقعیت دیگری هم وجود دارد که باعث می شود که من نتوانم یک کاری را انجام دهم .

-          واقعیت اجتماعی همیشه مستقل از اراده افراد است و یک امری است که خارج از اراده افراد وجود دارد و یک امر نسبی است .

-          پوشش یک امر اجتماعی است و امر اجتماعی که صرفا انتخاب یک فرد نیست بلکه واقعیتی فراتر از آن فرد است . پوشش از نظر جامعه شناسی از آنجایی که یک امر اجتماعی است یک چیزی فراتر از پوشش است ، لباس به عنوان بخشی از سلایق و هویت اجتماعی و فردی طبقه اجتماعی آدم ها را بازنمایی می کند که برای چه گروه و چه طبقه ای است ، نشان دهنده هستی شناسی ،جنسیت و...  آن فرد است .

-          از روزگار سنت تا زمان حال به دلیل وضعیتی که در جامعه پدید آمده تحولاتی در پوشش رخ داده که به سه قسمت تقسیم می شود :

1-  پوشش به عنوان لباس زیستی : لباسی که صرفا معنایش پوشش است و هیچ معنای دیگری ندارد ، جنبه حیاتی و زیست شناختی دارد . معنا ندارد که شهروند مدرن باشی و نگاهمون به پوشش نگاه زیستی باشد .

2- پوشش به عنوان لباس ملی : محل بازنمایی هویت های گسترده تری همچون قومیت ، مذهب ، جنسیت در سطح کلان خودش هست . این در جوامعی شکل می گیرد که اصطلاحا به آنها می گویند جوامع مکانیکی ، جوامعی که نیاز به مشابهت دارد ، جوامعی که به جهت مشابهت کنار هم دیگر جمع شده اند .

3- پوشش به عنوان لباس سیال : مخصوص جوامع پسامدرن است که از سال 1960 به بعد این پوشش و این نگاه به پوشش مرسوم شد . این نگاه با نقد آن پوشش سنتی می آید و می گوید : ما چرا باید همه مثل هم باشیم ، ما باید اراده داشته باشیم هر کس هر جوری که دلش می خواهد لباس را انتخاب کند لزومی ندارد که آدمها همه مثل هم لباس بپوشیم . بازنمایی هویت ملی آدم ها نیست بلکه بازنمایی هویت فردی و شخص آدم ها است .


 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج